Historia Orkiestry Zakładowej przy Hucie Łabędy S.A.
Zakładowa orkiestra hutnicza została założona w połowie lat 70-tych XIX stulecia. Pierwszym dyrygentem orkiestry był poczmistrz Horch. Po jego śmierci na początku lat 80-tych XIX wieku jego stanowisko przejął mistrz wagowy Huty Hermina Szablicki, który prowadził orkiestrę przez 10 lat. Jego następcą został asystent Vogat, który do czasu swojego przeniesienia (do Magdeburga) w 1901 r. dyrygował orkiestrą hutniczą i podniósł ją na wyższy poziom.
Po asystencie Vogat, dyrygowanie orkiestrą przejął na dłuższy czas walcownik – Juliusz Szukała (późniejszy mistrz wagowy). Dyrygował on orkiestrą ponad 25 lat, a po jego śmierci kierownictwo przejął, od wielu lat grający w orkiestrze nadzorca Juliusz Faber, który prowadził orkiestrę (zgodnie z tym co opisał pan Czock) w 1932 roku.
W tym czasie orkiestra grała dyrekcji huty na specjalne okazje. Przed wojną (I Wojną Światową), orkiestra grała urzędnikom na Nowy Rok, odbywała koncerty, szczególnie na festynach letnich i odprowadzała zmarłych pracowników na ostatniej ich drodze.
Po II Wojnie Światowej orkiestra podobno istniała i działała w szkole (nr 30, obecne Gimnazjum nr 19 przy ulicy Głównej), której wówczas patronowała Huta. W roku 1946, przy Hucie powstała Orkiestra Symfoniczna. Pod koniec lat czterdziestych z Orkiestry Symfonicznej powstała Orkiestra Dęta zwaną do dzisiaj Orkiestrą Zakładową Huty “Łabędy”. Kapelmistrzem Orkiestry Symfonicznej, a potem Dętej był pan Szczotka Władysław. W połowie lat siedemdziesiątych, Szczotka odszedł z orkiestry z powodu złego stanu zdrowia (zmarł w 1982 roku). Kapelmistrzem został Szubert Ernest. Prowadził ją do śmierci w 1995 roku. Następcą, wybranym jednogłośnie przez członków orkiestry i za wiedzą Działu Socjalnego został Krupa Roman, wieloletni jej członek i filar.
Orkiestra przechodziła różne okresy. Po powstaniu orkiestrę ubrano w mundury kolejowe z wydziału kolejowego Huty. Później szyto mundury na miarę. Orkiestra otrzymała również płaszcze z podpinkami, kurtki i kilkakrotnie razy koszule i obuwie. Na początku lat siedemdziesiątych zakupiono pokaźną ilość instrumentów dętych jak: saksofony, trąbki, kornety, tenory jedną waltornie i dwa klarnety. W 1997 r. zakupiono perkusję (choć nie w komplecie) i flet.
Wspomnieć też trzeba o tym, że istniały zamiary likwidacji orkiestry, jednak dzięki starym działaczom związkowym, nie doszło do tego. Kilkakrotnie siedziba orkiestry ulegała zmianie. Była to dla jej członków bardzo kłopotliwa sytuacja. Obecnie (w 1997 roku) orkiestra posiada dobre pomieszczenie.
Jeżeli chodzi o skład orkiestry to różnie się kształtował na przestrzeni czasu ale zawsze oscylował w granicach dwudziestu kilku osób. Obecnie (w 1997 roku) Orkiestra posiada 30-stu członków. W orkiestrze jest kilku weteranów jak: Kowalski, Krupa, Glik, Panchysz, Wolny i wielu innych, którzy są mocno z nią związani.
Oprócz odprowadzania pracowników Huty na wieczny spoczynek, orkiestra jest zapraszana na Koncerty w Gliwicach, Zabrzu i innych miejscowości, na przemarsz z okazji wiosny Gliwickiej lub zakończenia sezonu letniego w Zabrzu, tak zwana Parada Orkiestr Dętych. Zapraszana jesteśmy też do ośrodka wczasowego “BUK” gdzie występuje wiele orkiestr dętych szczególnie górniczych, oraz chóry. Obsługuje także inne uroczyste imprezy.